Pablo
Administrator
Dołączył: 27 Gru 2007
Posty: 65
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/6 Skąd: Wroclaw
|
Wysłany: Temat postu: Wszystko o noki |
|
|
Na początek to, czego nie było w poprzednich modelach – GPS oraz FP1. Co kryje się pod tymi skrótami pewnie nie każdy wie, dlatego spróbuję je objaśnić. Wbudowany moduł GPS to nic innego jak nawigacja satelitarna, dzięki której nie trzeba się będzie przejmować dodatkowym sprzętem czy oprogramowaniem. Telefon ma bowiem standardowo zainstalowaną aplikację do nawigacji, obejmującą ponad 100 krajów, w tym Polskę. Mapy przechowywane są na specjalnym serwerze i zostają ściągnięte do telefonu bezpośrednio podczas nawigowania. Dodać trzeba, iż „małym druczkiem” napisane jest, że aby korzystać z samej czynności nawigacji, należy uiścić dodatkową opłatę – nie jest jeszcze powiedziane jak dużo i w jaki sposób. Mapy mają być aktualizowane kilka razy na rok – jakie będzie pokrycie naszego kraju, zobaczymy.
FP1 oznacza z j. angielskiego Future Pack 1, czyli po prostu dodatki w oprogramowaniu (a dokładniej w samym interfejsie S60). Nokia N95 jest pierwszym telefonem, wyposażonym w te nowości, takie jak:
obsługa plików muzycznych Windows Media Audio (*.wma)
Java JSR 234 oferująca wiele zaawansowanych funkcji muzycznych, od teraz dostępnych w aplikacjach
Ringtones, czyli po prostu wideodzwonki
Flash Lite w nowej wersji – 2.0
dodatki dla programistów, dzięki którym jeszcze bardziej będzie można wykorzystać ten system
...i wiele, wiele więcej.
Warto zauważyć, że przy poprzednich modelach dość łatwo było określić czy jest to telefon biznesowy, muzyczny czy fotograficzny. Tym razem równocześnie w oczy rzucają się wspaniały, 5 mpx aparat z optyką firmy Carl Zeiss, dedykowane klawisze muzyczne oraz biznesowe funkcje.
Poprzednio Nokii wydawało się trudno przejść oczko wyżej jeśli chodzi o wbudowany aparat fotograficzny. Wiele modeli wyposażono w matrycę 2mpx, jedynie kilka w 3mpx, a w niektórych nowościach stosowano rozdzielczość 1.3mpx lub aparatu nie było wcale. Tym razem producent uderzył z wielką siła – 5mpx i optyka świetnej firmy Carl Zeiss robi wrażenie. Jeśli jakość zdjęć będzie jeszcze lepsza niż w poprzednich modelach, chyba największy konkurent – Sony Ericsson – może się schować. Warto tu przypomnieć historię optyki w telefonach Nokia – pierwszym smartfonem, wyposażonym w „sprzęt” firmy Carl Zeiss była Nokia N90. Zdjęcia wykonane tym telefonem, jak na tamte czasy, były niezłej jakości, choć po usłyszeniu nazwy dostawcy soczewek, spodziewano się więcej. Kolejnym etapem były modele N93 oraz N73. Ten pierwszy wyróżnia się zdecydowanie świetną rozdzielczością i jakością filmów, która de facto jest taka sama w modelu N95. Fotki z tego modelu są natomiast zbyt ciemne i zawierają sporo szumów. Drugi model – N73 robi chyba jedne z lepszych zdjęć jak na telefon komórkowy. Poniżej znajduje się zdjęcie zrobione przez naszego czytelnika. Jeśli zdjęcia z N95 mają wyglądać jeszcze lepiej, a przy tym ich wielkość będzie również jeszcze większa, można zapomnieć o amatorskich aparatach cyfrowych.
O muzyce ciężko na razie cokolwiek napisać oprócz tego, że zastosowano podobny układ jak w modelu N91 – dedykowane klawisze i wyjście na mini-jacka. Jeśli odtwarzacz muzyczny oraz jakość dźwięku będą również tak dobre, albo i lepsze jak w tamtym modelu, miłośnicy dobrego brzmienia mogą spać spokojnie.
Wspomnieć należy również o dużym, 2.6 calowym wyświetlaczu QVGA pokazującym 16 mln kolorów, wyjściu TV-out, obsłudze WLAN’u, sieci 3G (a właściwie 3.5G – HSPDA) czy Bluetooth 2.0 (obsługa A2DP) – to wszystko stało się już właściwie standardem.
W końcu nikt nie będzie narzekał, że brakuje miejsca w pamięci telefonu – dostępne jest aż 160MB miejsca na dysku C, a za pomocą kart microSD pamięć tę można powiększyć do 2GB. Na uwagę zasługuje przeglądarka Nokii w wersji 2.0 – udoskonalenie i tak świetnej poprzedniej wersji (jej test znajduje się tutaj). W telefonie zamontowano również 64MB pamięci operacyjnej RAM. Czy to dużo? Pewnie wystarczająco – w starszych modelach stosowano 46MB, z czego wolne było ok. 20MB. Tutaj dodatki z FP1 „pożrą” więcej pamięci, więc na więcej niż 20MB wolnego miejsca raczej bym nie liczył. Jeśli chodzi o serce telefonu, prawdopodobnie Nokia pójdzie w ślad modelu N93 montując procesor ARM11 o częstotliwości 330mHz.
Samo urządzenie jest niewiele większe niż inny slider - N80. Wymiary N95 to 99 x 20 x 53mm, przy wadze równej 120g. Jedyne czego się można czepiać, to bateria, która zapewniać będzie około jednego dnia wydajnej pracy – czyli mniej więcej tyle co urządzenia PDA. Dlatego warto sobie zadać pytanie, czy mamy doczynienia z telefonem, palmtopem czy już komputerem. Według mnie odpowiedź jest prosta – przenośny komputer z funkcją telefonu. I niech tak zostanie.
Cena telefonu wynosić ma na starcie 550€. Czy to dużo dla przeciętnego Kowalskiego? Pewnie tak, jednak przypomnieć trzeba historię modelu N80 - po pół roku jego cena spadła o połowę - i z pewnością nikt nie miałby nic przeciwko, jesli tak by było również z N95.
|
|